Historie

1911

POČÁTEK VŠEHO

Kopaná ve Velkých Hamrech se hrála již před více než 100 lety, před první světovou válkou, již od roku 1911. Hráli ji převážně mistři, učňové a studenti. Nebyla tehdy nijak organizována. K utkání se jezdilo na kolech nebo koňským povozem, na stoláku.


1919

JIŽ OFICIÁLNĚ

První oficiální klub byl založen 21.ledna 1919, který dostal název AFK Muchov-Velké Hamry. Nejstarším hráčem, byl Eda Melichar, který stál u zrodu hamrovské kopané. První zápasy se hrály na konci Hamrů pod Valentovými, několik zápasů se hrálo na nynějším náměstí a teprve později měl klub svoje hřiště na Michovce.
Je na místě vzpomenout těch dříve narozených, kteří měli největší zásluhu na hamrovské kopané. Byli to pánové : Blažek, Strnádek, Bureš, Nygrín, Brych, Tarant, Nepasický, Laňka, Slavík, Průcha, Pácal, Glöckner, Weis, Zítek, Lubas a celá řada dalších. V té době se již nastálo vybudovalo hřiště za náměstím, za řekou Kamenicí, kde se nachází až dodnes. Toto hřiště bylo svědkem slavné éry hamrovské kopané z let předválečných.
Tehdejší mužstvo ve složení: Smrček, Mietig, Müller, Metelka, Glöcknerové, Bureš, Melich, Kopal, Petrák, Rychtr, Nový, Sochor, Klamt,Hejral, Teplý, Dohelský, Dolánský, Srba, Mareček, a další produkovalo výbornou kopanou. AFK byl stálým účastníkem 1.B třídy, snahou bylo vyhrát soutěž a postoupit do 1.A třídy. Největším rivalem byla vždy SK Zásada. Na zápasy s ní přišla vždy rekordní návštěva.

1939

ZA VÁLKY

Rok 1939 tehdy zmařil všechny plány, přišla okupace a ryze české Velké Hamry byly zabrány do tzv. Sudet. Dočasně byl přerušen veškerý sportovní styk. Do protektorátu se odstěhovalo jen několik rodin. Velké Hamry zůstaly i nadále české, zůstala i česká škola, která byla spádová pro celé široké okolí. Hřiště bylo z části zavezeno navážkou z rybníka, Liebigovými zaměstnanci, a tím bylo po dobu okupace odepsáno. Utkání se hrála převážně v sousedních Plavech, jindy s vědomím nacistických úřadů, někdy bez svolení v protektorátu. Všechny zápasy si hráči vyjednávali sami, pozdějším organizátorem a duší byl Olda Jandura. Našimi soupeři byla družstva převážně z protektorátu, nad nimiž jsme vítězili nebo dosahovali velmi pěkných výsledků. Byla to Zásada, Žel.Brod, Semily, Alšovice a další.

Pozoruhodné výsledky byly dosaženy v roce 1944, kdy naše družstvo hrálo o pohár časopisu Český dělník. Pohár byl vypsán pro družstva v Sudetech. Tehdy jsme vyhráli s těmito výsledky: Hrádek n.N 4:1, Raspach Varnsdorf 12:1, Plauert Varnsdorf 2:1, Nový Bor 8:0, Podmokly-Děčín 5:1 a 4:1, Źel. Brod 1:1, Zásada 6:1.
Kádr tvořili hráči Velkých Hamrů a Plavů.
Brankáři: Aichler, Teplý, Smrček, Tauchman a Junek
Obránci: Srba, Metelka, Havlíček, Mareček, Havlík, Zemánek a Jansa.
Záložníci: Bureš, Libánský, Šubr, Čapek, Bursa, Červinka, Fišer, Kuch a Prousek.
Útočníci: bratři Hejralové, Komárek, Halík, Hejduk, Šmíd, bratři Kopalové, Linka, Kavalír, Nesvadba, Brůna a Nový.

1945 - 2000

DO ROKU 2000

Obnovení činnosti bylo 15.6.1945, kdy se konala po šestileté přestávce první členská schůze, kterou zahájil bývalý předseda p.Blažek. Na této schůzi byly uctěna památka těch, kteří položili životy za osvobození naší vlasti. Začala nová kapitola hamrovské kopané. Všichni přikládají ruku k dílu a v krátkém čase bylo hřiště opět upraveno. Kádr hráčů zůstal v podstatě stejný jako za okupace. V prvních ročnících si vedeme vcelku dobře, hrajeme 1.B třídu a postup zůstává snem. V padesátých letech jsme měli mužstvo opět pohromadě, ale docházelo k reorganizaci, řada hráčů odchází hrát za nové firemní jedenáctky, z mužstva se stalo torzo. Hrajeme okresní přebor a prohráváme s mužstvy, které jsme poráželi dvouciferným rozdílem. V té době je na výsluní družstvo Spartaku Elektro-Praga Tanvald, jehož kádr tvoří právě naši hráči.

Po několika letech je do čela oddílu zvolen p.Lubas, jemuž se podařilo dostat oddíl z krize. V akci "Z"se dokončuje sportovní stadion. Největší pomoc v té době přichází od n.p. Seba závodů Mezivodí a Svárov. V té době dochází k rozdělení TJ Sokol Seba a tvoří se opět původní Sokol Velké Hamry, házená a kopaná přechází do nové TJ Seba Velké Hamry. Předsedou se po smrti p.Lubase stává p. Vladislav Libánský, ředitel závodu 03 Mezivodí. Ještě za působení p.Lubase byl získán pro naše A mužstvo hrající trenér, stává se jím legenda jablonecké kopané, Franta Pačes. Po jeho odchodu přichází další hrající trenér, opět z Jablonce, Evžen Ota, který naučil hráče trénovat, vtiskl hře systém a hlavně utvořil dobrou hráčskou partu. Pod jeho vedením se nám podařilo postoupit do 1.A třídy - to bylo v roce 1967. Velké Hamry hrály na špici tabulky a snažily se postoupit do krajského přeboru, ale postup vždy o krůček unikl. V oddíle se vyměnila řada hráčů., z LIAZu přichází Bednárek, později Kroupa, ze Sl.Liberec přichází Jirka Zemler. Všichni tito hráči se zasloužili o úspěch hamrovské kopané. Po návratu Jindry Ducháčka, hlásí přestup Jirka Zemler do Mšena. Již podruhé odchází Evžen Ota do Turnova, trenérem je Franta Alexa, po půlročním působení však končí. Hrajícím trenérem je Miloš Kudr. Družstvu se podařilo vykopat 1.A třídu a současně i zvítězit v severočeském poháru a postoupit do Českého poháru. V I.kole jsme porazili třetiligový Slovan Varnsdorf a ve II.kole prohráváme na hřišti Autoškody Mladá Boleslav po velmi dobrém výkonu. Potézačíná trénovat Jirka Vávra, jako hrající trenér. Dále ještě krátce usedl na trenérský trůn Mirek Horčička, ale protože měl lepší nabídky, brzy skončil. Do kádru se vrátil Milan Matoušek z Liazu.
O postup se tehdy zasloužili tito hráči: Ducháček, Ptáčník, Hlušička, Kudr, Fišer, Štim, Břečka, Prousek Vl., Kobr, Zacpal, Kavan, Tacinec, Kučera, Kroupa, Bednárek a další. Velký dík patřil i všem pracovníkům výboru TJ s předsedou Vl. Libánským. V té době byl vedoucím A mužstva Míla Prousek, vedoucím B mužstva Jarka Duštíra, trenérem dorostu Jára Balatka, který měl velkou zásluhu na výchově dorostu několika generací.

Poté A mužstvo převzal jako trenér Milan Matoušek, dlouhých 11 lethrajeme o špičku krajského přeboru. Pak k mužstvu přichází nový trenér, Standa Ptáčník st.. Do čela TJ Seba byl zvolen p.Jarý, dlouholetý pracovník TJ. Za spolupráce s trenérem St.Ptáčníkem a hospodářem p.Koublem a trenérem dorostu p.Balatkou a za účinné pomoci tajemníka OV ČSTV p.Popra si dali smělý plán, uskutečnit ve Velkých Hamrech sen všech fotbalistů - travnatou hrací plochu a toho bylo dosaženo.
V této době hrají Honza Prousek, Pěnička, Čivrný, Ptáčník ml., bratři Vítové, Baštovanský, Kuch, Korbelář, Vacek, Bartl, Houška, Průcha, Borčický, Kulhánek, Koucký a další. Ještě je třeba dodat, že za působení trenéra Ptáčníka bylo mužstvo posíleno o tyto hráče: Zemler, Gergel, Vlček, z hostování v LIAZu se vrátili Prousek a Tesár, kteří se na dlouhou dobu stali oporami družstva. K trénování se opět vrací Matoušek a jako hráč Jarda Gottwald. Na rok se trenérského žezla chopil Láďa Kavan st. Parta kolem Korbeláře dlouhá léta hrála špičku I.A třídy.

V sezoně 98/99 vyhráváme podruhé Severočeský pohár pod vedením trenéra Bryscejna. O vítězství se zasloužily tito hráči: Nežádal, Šimčík, Prousek, Lorenc, Hnídek, Lupa, Kousal, Kříž, Machalický, Kobr, Tesár, Bílek, Čurda, Macháček.


2000/2001

VYSNĚNÁ DIVIZE

V roce 2000 se mužstvu podařilo obsadit postupovou 2. příčku v Severočeském krajském přeboru a po 2 roky se ve Velkých Hamrech hrála Divize C s těmito jmény: Kavan, Kříž, Hnídek, Kykal, Jindříšek, Horna, Kobr, Pavlata, Kousal a další. Po přechodu divizního celku pod FK Jablonec postupujeme pod vedením trenéra Kouckého a Prouska do 1.A třídy. Je na místě vzpomenout těch členů výboru TJ, kteří již nejsou mezi námi a kteří pro hamrovskou kopanou odvedli kus poctivé práce.
Jsou to Ota Horčička, Jar. Třešňák, Zdeněk Bureš, Josef Maryško, František Lubas, Jaroslav Dobrý, Jaromír Kouřil, Míla Jarý, Stanislav Kulhánek, p.Šesták, Jindra Khel, p.Kouble, Evžen Ota, Franta Pačes, Jarda Kuch, Jaroslav Duštíra a populární "Oklahoma" Míla Prousek.

2011

100 LET FOTBALU VE VELKÝCH HAMRECH

V roce 2005 převzal trenérské žezlo na dlouhých 8 let Vladimír Mařas. Mužstvo s novým lodivodem hrálo převážně na špici 1.A třídy a v sezóně 12/13 se podívalo také do krajského přeboru.

V červnu roku 2011 proběhla v Hamrech oslava 100let fotbalu a byla to akce vskutku významná. Krásné počasí, zvučná fotbalová jména, 600 diváků a 9 gólů v obou dospělých exibičních zápasech. Tak v kostce řečeno fotbalové odpoledne ve Velkých Hamrech. Předkrm obstaraly hamrovské naděje, poté se představil tým FC Kozlovna Ladislava Vízka proti staré gardě Hamrů a jako dezert přišel přímý souboj domácího áčka s FK Baumit Jablonec.

V půl jedné nastoupili na krásně připravený plac mladší žáci Hamrů, aby proti sobě svedli tréninkový souboj na šířku jedné poloviny hřiště. Mladí kluci si zkusili, jaké to je hrát před tolika lidmi. Zvítězilo mužstvo vedené jako áčko nad béčkem 2:0 po brankách Rouska a Klementové. Na férovou hru dohlížel rozhodčí Lejsek.
Za "Áčko" nastoupili tito hráči: Linhart - Regner, Rousek, Pechout - Tuhá, Zimerman - Klementová, Kodýtek
Za "Béčko": Gregor - Mitischka, Karel, Polák - Lubas, Tvrdý - Prousek a Hás

Druhé měření sil přilákal na stadion samozřejmě ještě více fotbalových nadšenců i obyčejných lidí. Ladislav Vízek přivezl s sebou například Horsta Siegla, Jiřího Jarošíka, Dušana Herdu nebo trenéra Josefa Pešiceho. Proti nim se postavili místní zasloužilí fotbalisté. Rozdíl mezi mužstvy, jak sám Ladislav Vízek později uvedl v ,,chodícím fotbale“, byl velký a góly padaly hlavně do sítě domácích. Zápas skončil 7:2 pro Kozlovnu. Po zápase zpocený Ladislav Vízek řekl: ,,Tak všichni jste viděli, že tady byla ta nejstarší Kozlovna, takže jsme moc neběhali – já, Pepíček Pešice a Lubas. Bylo to hrozný (smích), přesto když vezmeme tři mladý a gólmana, tak ono to stačí, ale spíš je to pro ostudu. Přemýšlím, že budu jezdit s mladšími. Stará garda, no hrozný, to je hrozný (smích). To že jsme vyhráli, to je povinnost, ale žádná sláva.“ Poté Kozlovna odjela na další exhibici do Českého Dubu, k čemuž Vízek dodal: ,,To už by mělo být lepší, bude se hrát šest plus gólman, ale spíš další ostuda na cestě (smích).
Velké Hamry SG: Jandura – Vít J., Prousek Vl. st., Kříž, Mařas, Pitro, Tesár, Kobr, Fišer – Hnídek, Vít L.
Střídali: Kouřil, Čech, Tichý, Zalužanský, Baštovanský, Pačes

FC Kozlovna: Klíma – Jakubec, Tymich, Lubas, Urban – Jarošík, Vízek L., Pešice, Herda – Siegl, Trojan
Střídal: Vízek M.

Branky: Hnídek J., Tesár (PK) – Urban 2, Siegl, Pešice, Herda, Vízek M., Vízek L. (PK)
Rozhodčí: Albl – Lejsek, Kořínek V.

Poslední fotbalovou kapitolu do stoleté knihy napsala áčka Hamrů a Baumitu Jablonec. Výkonnostní rozdíl byl od první minuty znát, avšak skvělé zákroky hamrovského brankáře Davida Mička držely Hamry relativně dlouho při stavu 0:0. Pak ale Jablonec zaznamenal 4 trefy za sebou. Největší a možná i nejkrásnější momentka oslav přišla ve 40 minutě, kdy domácí vsítili svoji jedinou branku. A nutno podotknout, že pohlednou. Postaral se o ni Jakub Miček po přihrávce Matěje Urbance. Druhý poločas Jablonec přidal opět 4 góly a zvítězil 8:1. Ovšem šťastnější byli i tak domácí. Za svůj bojovný a obětavý výkon si vysloužili velký potlesk a poklonu svého trenéra, funkcionářů i fanoušků.
FK Velké Hamry: Miček D. – Průcha, Prousek L., Zajíček, Jiřikovský – Urbanec, Pitro, Pešat, Mihálik – Miček J., Prousek Vl.
Střídali: Kavan D., Kobr

Baumit Jablonec: Špit – Eliáš, Pavlík, Štochl, Jablonský – Kopic, Loučka, Jarolím – Piták, Novák – Lafata
Střídali: Valeš (G), Uvíra, Just, Beneš, Štenberk, Vaněk, Třešňák

Branky: Miček J. – Novák 2, Vaněk 2, Loučka, Lafata, Jablonský, Jarolím
Rozhodčí: Adriana Šecová, Olga Zadinová, Gabriela Hanáková

2018

NOVÁ KAPITOLA

V září roku 2013 převzal štafetový kolík na pozici trenéra, nynější předseda klubu, Josef Hnídek, který se od té doby zasloužil velkou měrou o poslední úspěchy hamrovské kopané. Hned ve své první sezoně na lavičce postoupil s mužstvem do Krajského přeboru, ve kterém se po ročním rozkoukávání usadil na špici. Před veleúspěšnou sezonou 17/18 se mužstvo dvakrát po sobě umístilo na 3.příčce Krajského přeboru a jednou se dostalo do finále Krajského poháru. Následovala již zmíněná sezóna 2017/2018, ve které mužstvo dosáhlo na DOUBLE. Vyhrálo tedy Krajský přebor i Krajský pohár a po 16ti letech postoupilo opět do DIVIZE.

V této době se tým Velkých Hamrů skládá převážně z odchovanců FK Jablonec, kteří přišli z dorostu, juniorky nebo tímto klubem v mladším věku prošli.
V týmu jsou nyní tito hráči: Kobachidze, Štětkář J., Mička, Barcuch, Macháček, Černý, Šidlo, Dorničák, Šedý, Linka, Kováčik, Soukup, Mihálik, Jiříkovský, Benda, Štětkář D., Vitkovič, Radzinevičius, Žitka, Dědek, Vencbauer, Svoboda a Kozel.


Aktuální články

Domácí remíza s Trutnovem

2 branky v rozmezí 2 minut. Tak dopadlo 26. kolo, ve kterém jsme hostili Trutnov. Do vedení nás dostal Vosecký, který z druhého doteku využil...

Rezerva zvítězila v Lomnici n.P.

Netradičně již v pátek zajížděla rezerva ke svému mistrovskému utkání na půdu do Lomnice nad Popelkou. Domácí ještě v 60. minutě...

Rezerva si v dohrávce zastřílela

Ve sváteční den jsme v dohrávce přivítali Košťálov, kterému jsme na cestu zpět naložili 8 branek. Postupně se trefili Jeřábek, 2x...